Ručně vyráběné nože

Jeden z Davidových zájmů je výroba nožů. Od návrhu přes ruční výrobu po naostření až k ušití koženého pouzdra.

Nože

Základní nástroj, které lidstvo zná je nůž. Od pravěku technologie sice postoupila, ale uplatnění nože je stále aktuální. Ať už v kuchyni, v práci, na čundru nebo v jakékoliv nepředvídatelné situaci. Ne nadarmo se říká, že každý správný muž, má v kapse nůž. Obejdete se i bez něj, ale od té doby co jeden vždy nosím u sebe vím, že je s ním život lehčí a nikdy bych ho nedal z ruky. Zejména mě baví vyrábět nože kuchyňské nebo malé nože, které nezaberou mnoho místa, moc neváží a byť nejsou svou velikostí stavěné na práci jako je sekání dřeva, v nouzi i běžné situaci pomůžou. Ať už s namazáním chleba, přeříznutí provázku nebo ořezáním klacku. V batohu nebo kabelce moc místa nezaberou a vy víte, že jste na vše připraveni.

V

Výroba

Základem funkčního nože jsou kvalitní materiály
  • Oliva

Výroba nože je velice komplexní záležitost. Nejde jen o to udělat nůž krásný, ale především funkční. Je potřeba znát geometrii ostří, postup tepelného zpracování materiálu, chování dřeva a velké množství postupů, které pomohou nůž poskládat.

Základem nože je vhodně vybraná ocel. Na své nože používám nerezovou ocel N690 nebo práškovou ocel Elmax. Jedná se o ocel speciálně navrženou na výrobu nožů a k její výrobě jsou využity nejmodernější technologie směšování prvků. Po zakalení ve speciální vakuové peci je ocel nejen korozivzdorná, ale natolik tvrdá, že ani pilník nemá šanci na ní byť jen zanechat škrábance., natož ubírat materiál.

Ihned po oceli je důležité správně vybrat a vybrousit geometrii ostří. Tu vybírám specificky podle využití nože. Je ohromný rozdíl mezi nožem na jemné krájení v kuchyni a nožem na hrubou práci, třeba v lese.

U rukojeti je zásadní její ergonomika stejně tak jako vhodné dřevo. To je důležité nejen pro svou krásu, ale především pro dlouhou výdrž. Pro často namáhané nože, třeba v kuchyni, proto nejčastěji používám stabilizované dřevo (zpevněné pryskyřicí) nebo tvrdé dřeviny jako například eben.

Aby nůž mohl do světa ještě zbývá vyrobit kožené pouzdro a nabrousit ostří. To je další fáze procesu zahrnující mnoho potřebných znalostí a možností, jak bude nůž fungovat.

Celý nůž vyrábím sám a ručně. Nejraději dělám malé praktické nože na každodenní nošení a vždy se jím snažím dodat příběh, například vsazením nějakého zvláštního materiálu do rukojeti.